Bellroom na Facebooku

Kuchnia

Zasada jest prosta. Tak samo jak kolorowe posiłki na talerzu smakują nam lepiej tak w kolorowej kuchni mamy większy apetyt. Kolory kuchni dobieramy w zależności od wielkości kuchni i światła ( czy jest okno). Jeśli kuchnia jest malutka wybieramy kolory jasne, wesołe żółcie, pomarańczowe. Jeśli boimy się zdecydowanych kolorów na ścianach wybierzmy wariant z jasną ścianą i kolorowymi dodatkami np. talerze,świeczniki, serwetki itp.

Pamiętajmy : kolor niebieski i zielenie w kuchni są kolorami zimnymi. Jest nawet opinia,że hamują wydzielanie soków trawiennych. Jeśli zaczniemy projektować meble kuchenne to weźmy pod uwagę fakt ich te mebelki będą nam służyły kilka lat a ścianę na której wiszą zawsze można przemalować. Projektując zawsze bierzemy pod uwagę fakt, kto i jak długo spędza czas w tym miejscu. Wysoki mężczyzna zaplanuje dla siebie wyższe blaty robocze aby wygodnie mu było przyrządzić posiłek. Osoba, która uwielbia gotować nie zapomni o półce na książki kucharskie, które ma zawsze blisko. Miłośnik win zadba o ciekawy stojak na trunki. Pamiętajmy,że to miejsce to najważniejsza część domu i od nas zależy co tak naprawdę w tej kuchni się znajdzie.

Projektowanie kuchni nas przeraża . Biegniemy zatem do wykwalifikowanego specjalisty, który nam doradzi. Często niestety nie mamy pojęcia jaka ta nasza kuchnia powinna być? Co będziemy potrzebować? Gdzie postawić piec? Gdzie lodówkę? Mam nadzieję, że kilka poniższych uwag pomoże wam zaplanować i rozmieścić swoją kuchnie równie profesjonalnie.

Jest kilka wariantów wygodnej kuchni:

ZABUDOWA RÓWNOLEGŁA

Składa się z dwóch ciągłych linii zabudowy kuchennej po obu stronach pomieszczenia. Wygodne poruszanie się tam osób zapewnia odległość ok.90- 130 cm między szafkami. Jednym z jej wariantów jest postawienie lodówki na jednej ze ścian np. stała zabudowa. Pamiętajmy zawsze w pobliżu lodówki powinien znaleźć się kawałek blatu , aby wygodnie odstawić produkty wyjęte z lodówki.

ZABUDOWA TYLKO JEDNEJ ŚCIANY

Taka zabudowa świetnie się sprawdza w aneksach kuchennych i w wąskich kuchniach. Żeby wygodnie się poruszać w takiej kuchni pomiędzy urządzeniami powinniśmy zostawić min.40cm blatu roboczego. Najdogodniejszy układ to taki w którym na środku znajduje się zlewozmywak. Dobrze też w pobliżu postawić stół aby zapewnić komfort przygotowania posiłku.

ZABUDOWA W KSZTAŁCIE LITERY „U”

Ten układ kuchni jest bardzo wygodny, ale aby tak rozmieścić wszystkie meble kuchnia musi być duża.  Każda ze ścian powinna mieć min.3m długości. Ten układ zapewnia dużą kubature szafek i dużą powierzchnię blatów roboczych.

ZABUDOWA W KSZTAŁCIE LITERY „L”

W wolnym narożniku stawiamy zazwyczaj stół. Jest to dobry układ do małych kuchni. Bardzo wygodny i przestrzenny. Zlew możemy ustawić na jednej ze ścian lub w narożniku. ten układ swietnie sprawdza się we wnętrzu w którym muszą pracować jednocześnie dwie osoby.

Często zdarza się, że nie możemy zastosować danego układu. Mamy np. na jednej ścianie okno lub nie możemy powiesić okapu, nie możemy przenieść rury z gazem. Wówczas bez problemu możemy dany model kuchni zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb. Jeśli chcemy w naszej kuchni wprowadzić „wyspę” pamiętajmy, że w zależności od tego jakie urządzenie tam stawiamy ( zlew,piec) należy o tym pomyśleć przed montażem kuchni. Zlew musi mieć kran i odpływ a kuchenka musi posiadać pion wentylacyjny.

Obecnie bardzo popularne są stałe zabudowy ( cała ściana a do sufitu zabudowana) , w której znajduje się piekarnik, kuchenka mikrofalowa lub ekspres do kawy. Umieszczenie piekarnika lub kuchenki wyżej może skończyć się niepotrzebnym poparzeniem. Jest zasada , że przedmioty do  których się stale sięga powinny znajdować się n wysokości między poziomem oczu a bioder. Uchroni nas to od konieczności ciągłego schylania się i prostowania, na często bardzo ograniczonej powierzchni. Wybierając zaś szafki stojące  należy pamiętać, ze wysuwane szuflady zajmują mniej miejsca niż te z drzwiczkami. Umożliwiają też lepsze zagospodarowanie wnętrza szafki, gdyż łatwiej do niej dotrzeć i   nie ma kolizji przy ich otwieraniu. Możemy dokupić stojaki na talerze i na pewno zmieści się więcej niż do wiszącej szafki, otwieranej bokiem. Wieszając szafki na ścianę musimy pamiętać, że wygodnie sięgamy na odległość wyciągniętej ręki a już powyżej trzeba wejść na stołek. Wyżej więc chowamy rzeczy, z których się na co dzień mniej korzysta. jest to zazwyczaj wysokość do 185cm. Powinno się dostosować wysokość blatów i szafek wiszących do rozmiarów osoby, która w tej kuchni będzie gotować. Często proponuję zrobić obniżenie blatu roboczego jeśli jest to możliwe ze względu na rozmiary kuchni. Jeśli osoba niska gotuje obiad dużo wygodniej zajrzy do garnka umieszczonego na tylnych palnikach jeśli kuchenka będzie o 15 cm niżej, razem z kawałkiem blatu. Nie trzeba obniżać całego blatu – tylko robimy takie „wcięcie”. Można również  zastosować tą metodę i obniżyć tylko  jedną szafkę, razem z blatem wówczas na pewno ugniatanie ciasta stanie się dużo przyjemniejsze. 

Bardzo ważne jest również oświetlenie kuchni. Jest to pomieszczenie w którym proponuję oświetlenie centralne oraz pośrednie nad blatem roboczym. Często zapominamy o tym przesuwając światło centralne nad stół jadalny. Niestety wówczas kuchnia jest niedoświetlona a nad naszym posiłkiem po kilku minutach bolą nas oczy. Nad stołem więc proponuje lampę w postaci mlecznego klosza lub kinkietu jeśli stół stoi przy ścianie.

kuchenne rewolucje przeświąteczne….

Pamiętajmy kupno kuchni to spory wydatek. Należy więc go zaplanować bardzo dokładnie.  Jeśli już mamy meble kuchenne czasami wystarczy „lekki lifting” i nasza kuchnia będzie jak nowa. Wystarczy pomalować na nowy kolor drzwiczki lub tylko wymienić blaty a efekt nas zaskoczy. W następnych odcinkach kolejne cenne porady.

nasze wspomnienie minionego lata….

…i oczywiście dalsze kuchenne rewolucje już wkrótce!

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować