Bellroom na Facebooku

Przepis na Dom

Aby wybudować dom, oprócz oczywiście pieniędzy potrzeba nam kilka ważnych składników. Sprawdzona ekipa, fachowy nadzór nad prawidłowym przebiegiem prac, odpowiedni dobór materiałów. Na każdym etapie budowy są pewne „składniki przepisu ” na które należy zwrócić uwagę.

Najważniejsza jest lokalizacja naszego domu. Wybór terenu zależy nie tylko od zasobu kieszeni. Należy brać pod uwagę strukturę rodziny czyli ludzi, którzy tam zamieszkają.  Ważny czynnik to oddalenie od miejsca pracy i szkół dla dzieci. Bezpieczeństwo w danej okolicy. Komunikacja miejska, w razie konieczności. Oczywiście …sąsiedzi. Kupując ziemię można porozmawiać, jak się mieszka w danej okolicy. Wszystkim to doradzam!

Często słyszę pytanie czy wybrać dużą czy małą działkę? I tu decyzja jest indywidualna. Osobiście uważam, ze lepiej mniejsza ale bliżej miasta. Znam ludzi, którzy sprzedali nowo wybudowany dom, ze względu na dojazdy do pracy i codzienne stanie w korkach. Wielu jest takich , którzy jednak wolą przestrzeń, świeże powietrze i bliskość zieleni a oddalenie od sąsiadów to dla nich dodatkowy atut za wyprowadzką za miasto.

Kupujemy …kawałek ziemi.

Jeśli udało nam się zakupić działkę w zimie to musimy poczekać aż ziemia rozmarznie. Jest to czas na zrobienie projektu, załatwienie wszystkich formalności i pozwoleń związanych z budową. Warto też na tym etapie zrobić kosztorys budowy naszego domu wraz z instalacją wod-kan-gaz.

Zamawiamy projekt wymarzonego domu.

Byle do wiosny!!! Czekamy na geodetę, który wytyczy nasz budynek, według wcześniej zatwierdzonego projektu. Wierzchnia warstwa gruntu zostaje zdjęta i przygotowana pod wylewkę poziomu zero domu lub gdy jest piwnica, pod głębszy wykop.

W przypadku tego domu,  izolacja pionowa czyli zabezpieczenie domu przed wilgocią w głąb gruntu, wyniosła 1,5 metra. Nie jest to dom budowany „na bagnie” , jak sugerowali nasi fachowcy – śmiejąc się głośno. Ocieplenie i dobra izolacja to dla mnie wyznacznik bezpieczeństwa i oszczędności na przyszłość. Oprócz dodatkowego źródła zasilania jakim są solary warto pomyśleć o dodatkowym  ociepleniu garażu. Dotyczy to zarówno ściany bocznej – przylegającej do domu oraz stropu nad którym jest pokój. Są to miejsca , które skanowane czujnikiem na emisję ciepła tracą najwięcej ciepła a rachunek za ogrzewanie może nas zaskoczyć!

Zaczynamy zwozić materiał, z którego będziemy budować właściwy dom: cegła lub beton. Tu budujemy z Porotermu.

Dom ma już parter, teraz trzeba zrobić wylewki stropu. W tym przypadku będą jeszcze dodane pręty żelbetowe , które połączą nasz budynek w solidną bryłę. W pierwszej opcji miał byc to dom bez kominka tylko z małą „kozą” ale w trakcie budowy inwestor zmienił zdanie. Wówczas dom nie opiera się na kominie tylko musi być wzmocniona konstrukcja. Coż, dołożono dodatkowy komin a konstrukcja została.

 

Widzimy już piętro domu. Jest czerwiec.

Na tym etapie już możemy szukać firmy , która wykona nam okna. W momencie stanu surowego otwartego ( czyli bez okien) możemy zamawiać okna , gdyż ich wykonanie trwa do dwóch miesięcy. Jeśli są one robione na indywidualne zamówienie , może nawet dłużej. Zaczynamy współpracę z dekarzem.

Przyszła pora na wybór dachówki . Jednocześnie montujemy okna. Powoli zaczyna się jesień , wiec pora na prace wewnątrz domu.

Dom zaczyna nabierać kształtów. Montujemy ostatnie okna. Jesień.

Nadeszła pora na instalacje wewnątrz domu. Zawsze polecam zrobienie fotek ścian z kablami – przyda się , jeśli za kilka lat zapomnimy, gdzie były położone a chcemy wykonać jakieś „przeróbki”. Na tym etapie jeśli chcemy zrobić na podłodze ogrzewanie należy już teraz rozplanować ustawienie szaf typu Komandor. Jeśli przywiercimy w złym miejscu listwę do szafy to możemy uszkodzić rurki od ogrzewania podłogowego. Robiąc wylewki podłogi należy również zwrócić uwagę na fakt czy w kabinie prysznicowej  będzie brodzik czy nie. Jesli nie, to trzeba pamiętać o odpowiednim spadku podłogi w łazience.

Zbliża się zima , wiec należy zrobić tynki wewnętrzne i włączyć  ogrzewanie domu.  Prace wewnątrz domu trwają.

Byle do wiosny…..

Przeprowadzka już w kwietniu. Teraz kiedy na zewnątrz cieplej można zabrać się za elewacje domu i ogród.

Teraz wielkie sprzątanie….i mieszkamy!

……i oto DOM. Smacznego zamieszkania!

 

zdjęcia  i nadzór nad budową : Katarzyna Fiedorow

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować

Robimy remont – etapy

Czy można zrobić bezstresowy remont? Czy to w ogóle możliwe? Otóż tak! Oto kilka rad i porad, które pomogą wam w tym trudnym czasie. Niezależnie od tego czy remont robimy sami czy pomaga wam fachowo projektant wnętrz, zawsze każdy remont trzeba dokładnie zaplanować. Bez konkretnego planu i kosztorysu, nie da się zapanować nad chaosem, jaki […]

Jak zacząć?

Jak zaprojektować nasze wnętrze? Jaki wybrać styl? Z pozoru bardzo łatwe zagadnienie, niestety wielu przysparza ogromnego kłopotu. Kupiliśmy mieszkanko i co dalej? Musimy odpowiedzieć sobie na bardzo konkretne pytanie: co nam się podoba? Słowo „styl”wielu przeraża; narzuca pewne schematy myślowe: czy to musi być nowoczesne wnętrze?czy może rustyk??   ……..trzeba to przemyśleć!!!!! Proponuję pójść innym […]