Bellroom na Facebooku

Co to jest kicz?

Kicz to inaczej tandeta lub bubel. Słowo pochodzi od niemieckiego słowa „Kitsch” i oznacza coś bardzo lichego, cienkiego w złym guście.

W opinii krytyków nie posiada wartości artystycznej ( wg. Wikipedii). Od roku 1978, kiedy to zauważono tę „sztukę” powstało kilkaset prac na ten temat!

 

… i fajnie!

Ale ostatnio obserwuję całkiem nowe zjawisko , jakim jest mieszanie gatunków sztuki tzw. lepszej  (czyli zaakceptowanej przez epoki i sławnych ludzi) ze sztuką masową. Jest to zabawa z kiczem, mieszanie sztuki z luksusem. Kiedyś było to zjawisko marginalne a dziś mam wrażenie ze staje się powszechne, jest centrum uwagi.

 

Obecnie już nie”ornament to zbrodnia” ale „ornament to już nie zbrodnia”. Kochani jeśli podobają wam się np. teledyski Lady Gagi i sposób jej ubierania ( oprócz sukienki z …mięsa! …bleee) to znaczy ze lubicie tzw. kicz i nie przeszkadza wam ze jest to ogólnie potępiane!

Malarz Vincent  Van Gogh całe życie był niedoceniany i uznawany za wariata, świra . Nagle okazało się, że jego sztuka JEST WIELKA!

Obraz „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha był jednym z dwóch obrazów, które udało się sprzedać (drugi to „Czerwona winnica w Arles”). Kiedyś uznany za straszny kicz, namalowany podczas leczenia psychiatrycznego malarza. Van Gogh znalazł się w Przytułku  św. Pawła , po tym jak dostał załamania nerwowego i obciął sobie ucho. Obraz „Gwiezdna noc” został zabrany przez szwagierkę ale dopiero po śmierci malarza udało się go sprzedać bez zysku- kupiła go poetka  Julien Jeclerq, a  sam obraz dopiero oglądano  15 lat po śmierci malarza i to tylko przez przyjaciół brata artysty.

Dlatego zawsze namawiałam  i namawiać będę , abyście byli twórczy! Jeśli macie ochotę kupić obraz, który wam się podoba – kupujcie! Nie pytajcie znajomych o radę! Na tym polega … własny styl! W naszym pięknym kraju już za długo dostosowywaliśmy się „do kogoś” –  czas na własne zdanie!!!Pamiętajcie tylko w ten sposób wasz dom będzie piękny, niepowtarzalny i tylko wasz!

Od dziś nie bójmy się kiczu!!!!!

zdjęcia : internet, Wikipedia

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować