Bellroom na Facebooku

Co to jest vintage?

Często pada to pytanie. Czy Vintage to styl „wiejski”? czy pomieszanie stylów? Otóż nie! W projektowaniu wnętrz słowo Vintage  oznacza łączenie przeciwieństw. Można to osiągnąć na kilka sposobów, poprzez:

Stylizację nowych rzeczy na wzór poprzednich epok

Kiedy do starych , stylowych wnętrz wprowadzamy nowoczesne elementy.

Wówczas, gdy oryginalne stare stylowe meble wprowadzimy do nowoczesnego wnętrza

Często w  sklepach typu English Home lub Home&You  znajdujemy dodatki do wnętrza wzorowane na stylu angielskim, prowansalskim czy toskańskim. Są to wyroby wykonane obecnie, z wiernym odzwierciedleniem oryginału. To własnie jest styl Vintage. Stylowe dodatki w tym klimacie znajdziemy również w coraz częściej pojawiających się u nas sklepikach ze starociami. Tutaj jednak napotkamy „oryginały” sprzed lat!

Oczywiście styl Vintage  ma też swoje ” ciemne strony”. Można łatwo przesadzić z dekoracjami i nasze mieszkanko zacznie przypominać uroczy antykwariat. Aby tego uniknąć zawsze doradzam umiar.

Jeśli wprowadzamy stary stylowy fotel do nowoczesnego wnętrza to musi być on naprawiony, czysty i zadbany. Musi tez pasować  do reszty nowoczesnych mebli. Odradzam również szukanie fotela po kolor dywanu lub tapety. Dopasowanie w tym przypadku oznacza raczej całokształt mebla , jego gabaryty we wnętrzu. Podobny problem spotykam, gdy do starych wnętrz „po dziadkach” wprowadza się nowoczesne elementy. Osobiście  odradzam tą formę stylu Vintage. Lepsze efekty daje lifting całego pomieszczenia niż dokładanie kolejnych mebli, choćby najbardziej designerskich. Można równie usunąć część starych mebli zastępując je nowymi. Efekt murowany!…..czyli tzw.umiar!

Pod  nazwą Vintage, obecnie kryją się tez  ubrania, które jedynie nawiązują do stylu z poprzednich lat. Jeśli ktoś ubiera się w sposób awangardowy i trochę „odjechany” to  jest styl Vintage. Często tacy ludzie chcą pokazać swój indywidualizm. Obecnie bardzo modny więc staje się dla nas…codziennością.

Styl Vintage dotyczy również nowych aut, zrobionych tak aby przypominały auta z minionych epok. W środku pełna komputeryzacja i komfort podróży.

Jako miłośnik dobrego wina znalazłam kiedyś informacje, ze słowo Vintage , pochodzi z terminologii winiarskiej. dotyczy wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Żeby było w pełni smaczne i aromatyczne ważne jest zatem zachowanie pewnej spójności i użycia jednej partii winogron do jego produkcji.

W winnicy w Toskani

Zatem chcąc pokazać światu i znajomym nasz indywidualizm, spróbujmy zabawy w Vintage w naszych domach. Jest to fajny styl i daje dużo możliwości. Wasze wnętrze na pewno będzie niepowtarzalne i …zaciekawi każdego!

 

 

zdj. Katarzyna Fiedorow , Still, Stocksnap, Pixabay

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować

Co to jest kicz?

Kicz to inaczej tandeta lub bubel. Słowo pochodzi od niemieckiego słowa „Kitsch” i oznacza coś bardzo lichego, cienkiego w złym guście. W opinii krytyków nie posiada wartości artystycznej ( wg. Wikipedii). Od roku 1978, kiedy to zauważono tę „sztukę” powstało kilkaset prac na ten temat!   … i fajnie! Ale ostatnio obserwuję całkiem nowe zjawisko […]