Bellroom na Facebooku

Robimy remont – etapy

Czy można zrobić bezstresowy remont? Czy to w ogóle możliwe? Otóż tak! Oto kilka rad i porad, które pomogą wam w tym trudnym czasie.

Niezależnie od tego czy remont robimy sami czy pomaga wam fachowo projektant wnętrz, zawsze każdy remont trzeba dokładnie zaplanować. Bez konkretnego planu i kosztorysu, nie da się zapanować nad chaosem, jaki wtedy zapanuje w waszym domu. Kosztorys pomoże zaplanować budżet a dokładny plan pozwoli uniknąć  pomyłek, które potem niepotrzebnie generują koszty i wydłużają remont.

Pomysł na wnętrze

Tu pojawia się często największy problem, bo świat internetu zalewa nas pięknymi fotkami a my oszołomieni nie wiemy co wybrać. Zazwyczaj kryterium wyboru materiałów i wielkość naszego remontu jest zakres inwestycji czyli kwota remontu. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy remontujemy całe mieszkanie/dom czy tylko wybrane pomieszczenie. Jeśli chcecie za rok robić kolejny remont to…odradzam! Z mojego wieloletniego doświadczenia wiem, że zadyma rozłożona w czasie to podwójny koszt mimo, że z pozoru wydaje się oszczędnością. Doradzam wtedy poczekać z remontem i zrobić całość od razu. Często w czasie większego remontu trzeba opuścić nasze lokum, to też generuje koszty. Kiedy już wiemy, które pomieszczenie remontujemy, musimy jakoś „ogarnąć temat”. Pomysłów jest dużo.  Bardzo często nasz ulubiony kolor decyduje o wystroju i materiałach we  wnętrzu. Jeśli jest jakiś mebel z którym nie chcemy się rozstać np. stare pianino, piękny fotel czy lustro. To wszystko może być motywem przewodnim we wnętrzu. Przypominam też tym , którzy lubią chomikować i są nałogowymi zbieraczami (a jest ich wielu…), że remont to czas wielkiego porządku i okazji do pozbycia się niepotrzebnych gadżetów w domu.

Kosztorys i plan działania

Zaczynamy najmniej lubiana część remontu. Na tym etapie musimy zadecydować i oszacować jaki mamy budżet na remont. Do tej kwoty zawsze doradzam doliczyć jeszcze 30% na tzw. nieprzewidziane niespodzianki.  Zazwyczaj się zgadza. To również czas na podjęcie decyzji czy remont robimy sami czy zatrudniamy fachowca.  Warto takie przemyślenia zacząć już robić na ok. pół roku przed terminem remontu. Teraz robimy potrzebne zakupy, oszacujemy koszty, zbieramy pomysły…Zatrudniamy fachowców.

Brudna robota czyli pierwszy etap remontu

Zaliczam do tego etapu: wyburzanie ścian i ewentualne stawianie nowych. To czas na wykonanie otworów drzwiowych, jeśli chcemy mieć nowe lub przesunąć stare. Na tym etapie pył i kurz jest wszędzie. Jeśli robimy remont tylko jednego pomieszczenia pamiętajmy o zabezpieczeniu reszty mieszkania . Warto zasłonić drzwi, przez które przedostanie się pył budowlany oraz zabezpieczyć podłogi, gdyż jakoś fachowcy muszą dojść do naszego remontowanego pomieszczenia. Na tym etapie jest czas na montaż płyt gipsowo-kartonowych.

Zmiany w instalacjach

Etap ten dotyczy zarówno instalacji elektrycznej, jak i instalacji wodno-kanalizacyjno- gazowej. Pamiętajmy o wcześniejszym zgłoszeniu naszych prac i uzyskaniu pozwolenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej, jeśli mieszkamy w bloku. W domku jednorodzinnym nie ma z tym problemu. Doradzam, aby robić zdjęcia ułożenia kabli na ścianach. Jest to bardzo przydatna dokumentacja, kiedy po kilku latach już zapominamy którędy przebiegała instalacja a my chcemy wiercić…

Gruntowanie ścian i tynki

Zawsze przed nałożeniem farby, płytek czy innej okleiny trzeba zagruntować ściany. Jeśli nie stawiamy nowej ścianki, warto starą wyczyścić ( umyć i odtłuścić) i dopiero położyć planowaną nawierzchnię. Na tym etapie również robimy wylewki podłóg.

Położenie podłóg…..  i pytanie ściany czy podłoga!?

To punkt, który dostarcza więcej sporów i konfliktów od czasów  wyprowadzki człowieka  z jaskini. To dylemat czy najpierw malujemy ściany czy robimy podłogę? Na ten temat każdy z fachowców ma swoje , odmienne zdanie. Ja podchodzę do tego „zdroworozsądkowo”: Jeśli robisz z podłogę z drewniana zrób ją na końcu, bo się zniszczy. Jeśli chcemy naprawić stary parkiet róbmy to przed malowaniem. Pył z cyklinowania drewnianej podłogi osiądzie wszędzie, na świeżo odmalowanych ścianach też. Jest on beżowy i lepki. Szczególnie widoczny na ciemniejszej powierzchni.  Ciężko potem wyczyścić wszystkie ściany. Dlatego najpierw naprawiamy parkiet, potem czekamy aż przeschnie. Następnie zabezpieczamy tekturą falistą i malujemy ściany reszty domu. Obecnie farby już nie kapią i szybko wysychają. Okrycie podłogi , zarówno folią , jak i kartonem nie jest już problemem. Reasumując , jaka podłoga …taka kolejność!

Malowanie ścian i tapetowanie

Najpierw oczywiście malujemy sufity , potem ściany. Jest to najprzyjemniejszy ( dla mnie, bo sama uwielbiam malować pokój ) i „najspokojniejszy” etap remontu. Pamiętajmy jednak, że kolory farb w marketach budowlanych znacznie różnią się od rzeczywistych. Regały z farbami stoją pod zimnym oświetleniem ledowym. Proponuję korzystać z próbek i śmiało zostawiać ślady na ścianie, która będzie malowana. Tylko w ten sposób znajdziemy interesujący nas kolor . Zobaczycie sami ze wybrany przez was kolor różni się od tego, który kupiliście. W naszym polskim klimacie ( deszcz wiosną i jesienią oraz krótkie dni zimą) odradzam , tak popularne obecnie kolory popielate. Jeśli już zrobimy takie kolory, wówczas musimy zastosować bardzo dobre oświetlenie, aby nie było nam smutno w takim pokoju. Dodając do tego meble, pamiętajmy, że  pokój optycznie się zmniejszy. Ciemna ściana zawsze sprawia wrażenie, że jest bliżej niż w rzeczywistości. Ja zawsze proponuje „złamane” biele lub kolory, obecnie modne w Stanach czyli orzechowe i kawowe…Są to kolory, które tworzą podstawę pod dekorację we wnętrzu np. dywany, fotele, kanapy, poduszki, zasłony…Pamiętajmy, że dekoracje możemy zawsze zmienić (nawet wraz ze zmianą pór roku!) a kolor ścian zostaje na dłużej.

Montowanie drzwi i listew przypodłogowych

Zawsze trzeba pamiętać, że na drzwi trzeba czekać ok 4 tygodni. Warto więc zamówić je wcześniej i po zakończeniu remontu zamontować.

Naprawdę ostatni etap remontu to montaż gniazdek, włączników i lamp

Meblowanie wnętrza

…czasami, jak nie można drzwiami to trzeba przez okno!

Meble we wnętrzu to już ostatni etap remontu. Dodatki do naszego mieszkania to temat na kolejne miesiące. Uważam, że tak jak my zmieniamy się z upływem lat ( niestety!) tak nasz dom ożywa i zmienia się po kupnie nowego dodatku. Żaden projektant wnętrza nie dobierze tak odpowiednio dodatków, jak my sami. Może natomiast doradzić, pomóc w aranżacji. Ostatnio miałam np. zlecenie aby ułożyć na ścianie kompozycje z rodzinnych fotografii.  Pamiętajmy pamiątki np. z wakacji a dla nas ważne. To „coś”, co tworzy prawdziwą atmosferę naszego wnętrza.

Mam nadzieję, że rozwiałam wasze wątpliwości. Każdy, kto choć raz w życiu spróbował stworzyć wnętrze jak z gazety wie, że  to wyzwanie. Nagle okazuje się, że farba wygląda zupełnie inaczej w sklepie niż na naszej ścianie, dywan ma jakieś za duże wzory a poduszki na kanapie nie komponują się z resztą dodatków. Jeśli wasz efekt końcowy nie wygląda tak jak w Printerest zadzwońcie po fachowca. Czasami wystarczy jedna konsultacja…naprowadzenie na właściwy trop. Powodzenia!

Nie taki remont straszny , jak go malują!

Zobaczcie sami! Oto kilka wybranych pomieszczeń dziś i dawniej!

 

Zdjęcia i projekt realizacji : Katarzyna Fiedorow

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
3 lat temu

Bardzo ładnie zaprojektowane przestrzenie. Kuchnia z granatowymi meblami i ceglana ściana genialna i ze smakiem, zdecydowanie mój ulubiony projekt ❤️

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować

Przepis na Dom

Aby wybudować dom, oprócz oczywiście pieniędzy potrzeba nam kilka ważnych składników. Sprawdzona ekipa, fachowy nadzór nad prawidłowym przebiegiem prac, odpowiedni dobór materiałów. Na każdym etapie budowy są pewne „składniki przepisu ” na które należy zwrócić uwagę. Najważniejsza jest lokalizacja naszego domu. Wybór terenu zależy nie tylko od zasobu kieszeni. Należy brać pod uwagę strukturę rodziny […]

Jak zacząć?

Jak zaprojektować nasze wnętrze? Jaki wybrać styl? Z pozoru bardzo łatwe zagadnienie, niestety wielu przysparza ogromnego kłopotu. Kupiliśmy mieszkanko i co dalej? Musimy odpowiedzieć sobie na bardzo konkretne pytanie: co nam się podoba? Słowo „styl”wielu przeraża; narzuca pewne schematy myślowe: czy to musi być nowoczesne wnętrze?czy może rustyk??   ……..trzeba to przemyśleć!!!!! Proponuję pójść innym […]