Jak zaprojektować nasze wnętrze? Jaki wybrać styl?
Z pozoru bardzo łatwe zagadnienie, niestety wielu przysparza ogromnego kłopotu. Kupiliśmy mieszkanko i co dalej? Musimy odpowiedzieć sobie na bardzo konkretne pytanie: co nam się podoba? Słowo „styl”wielu przeraża; narzuca pewne schematy myślowe: czy to musi być nowoczesne wnętrze?czy może rustyk??
……..trzeba to przemyśleć!!!!!
Proponuję pójść innym tropem i rozejrzeć się wokół siebie. Pewne elementy „stylu” mamy blisko. Nie musimy kopiować wielkich dizajnerów żeby stworzyć piękny zakątek. W tym blogu pokażę w prosty i konkretny sposób jak tego dokonać.”Własny” nie znaczy „podpatrzony”. Nauczymy się jak stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza, jak zamieszkać w domu, który będzie inne od domu sąsiadów, jak stworzyć ciekawe wnętrze bez ogromnych środków finansowych, jak poczuć się w swoim domu „jak u siebie”. Projektowanie pomieszczeń to proces łatwy jeśli się zna podstawowe zasady.
…mogło być gorzej……
Mamy mieszkanko/domek i co dalej? Zastanówmy się przez chwile co lubimy?czy rzeczy którymi się otaczamy są stare? Czy wolimy nie kolekcjonować dzieł sztuki tylko nowoczesne akcesoria? Poznanie samego siebie nam bardzo pomoże. Wielu z nas kupuje w ilościach hurtowych gazety wnętrzarskie. Są piękne, kolorowe i wszystko nam się w nich podoba. I tu kolejny problem- jak to ogarnąć?Mam na to wypróbowany sposób: zabrać ten stos gazet i wyciąć TYLKO te zdjęcia które nam się bardzo podobają ( nie trochę ale bardzo!) i nagle się okazuje, że mamy tylko małą kopertę zdjęć, które doskonale oddają charakter naszego wnętrza lub naszych marzeń!I jeśli je teraz w spokoju obejrzymy to okazuje się ,że jest to nasz STYL. Nikogo innego tylko nasz. Wtedy mamy pomysł na wnętrze i zabieramy się do pracy.
…pierwsza kawka i ..nic!
A co zrobić jeśli ktoś nie czyta gazet i chce zrobić remont? Są osoby, które mają problem z podjęciem decyzji i wszystko im się podoba: rustykalne meble i szklane lampy, złote poduszki i metalowe krzesła. Z tej sytuacji tez jest wyjście: trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co nam jest bliższe – nowoczesność czy starocie. Można wybrać tez opcję np. nowoczesne wnętrze z elementami starymi. Efekt jest murowany. Proste formy mebli ale stare obrazy czy lampy, jakiś antyk postawiony na stole itp. Powstaje wtedy specyficzny „eklektyzm” ale w naszym mieszkaniu to słowo nabiera innego znaczenia. Jest to znowu tylko nasze wnętrze a sąsiad obok na pewno nie znajdzie takiego mieszkania w gazecie.
Warto robiąc remont zostawić meble (choćby jedna sztukę) jest to wówczas „coś” naszego w nowym świetle. Stając przed wyborem: czy kupować meble w sklepie czy zamówić u stolarza? Zawsze będę doradzać robienie mebli indywidualnych na zamówienie. Z dwóch powodów: są tańsze i są niepowtarzalne. Okres oczekiwania na wykonanie mebla jest taki sam a mamy gwarancję, że mebel będzie inny niż ten produkowany masowo. Wybieramy nie tylko rodzaj mebla ale również okleinę, strukturę, okucia. Jest to ozdoba naszego wnętrza. Należy pamiętać, że meble są elementem stałym we wnętrzu. Nie mogą być za duże, bo swoim ogromem przytłoczą mieszkanie. Muszę tez spełniać swoja funkcje czyli pomieścić nasze rzeczy. Pamiętajmy, że kolor ścian prościej wymienić niż meble.
……czyli druga kawka i do dzieła……..