Bellroom na Facebooku

Nasz salon

Salon, czyli pokój główny ma pełnić funkcję odpoczynkowo – imprezową. Służy zazwyczaj do odpoczynku po powrocie z pracy, spotkań ze znajomymi, oglądania telewizji itp. Potrzebna jest nam miła i ciepła atmosfera. Najlepiej w tej roli sprawdzają się kolory” natury”. Wszystkie kolory „przełamane” tzn. beże, żółcienie, piaskowe itp. Oczywiście nie znaczy to, że inne kolory są nieodpowiednie. Dopasowujemy kolory salonu do własnych upodobań i charakteru. W nowoczesnym wnętrzu najodpowiedniejsze będą kolory czyste i wyraziste. Unikajmy jednak wówczas silnych kontrastów np. czarno – białe, czerwono-czarne. Wprowadzi to nerwowość do salonu a my nie odpoczniemy w takim miejscu tak jakbyśmy chcieli. Oczywiscie są zwolennicy kontrastu, dobrze je jednak „przełamać” dodatkową naturalną fakturą np. drobina drewna, cegła, kamień….

Zwróćmy tez baczną uwagę na faktury materiałów. Firany, kanapa, poduszka czy miękki dywan doda temu pomieszczeniu przytulności. Podłoga najlepiej sprawdza się w kolorze jasnego brązu- który wprowadza poczucie bezpieczeństwa. Niestety nie ma gotowej recepty czy lepsze jest drewno, panele czy płytki. Decyzja zależy od ilości domowników i zwierząt w naszym domu. Osobiście zawsze gdy to możliwe polecam drewno- jest naturalne, ciepłe i nawet jak się zniszczy można szybko naprawić. W naszym deszczowym i zimnym klimacie, płytki w salonie są łatwe w utrzymaniu czystości ale dają poczucie chłodu i zimna. Jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe tez staniemy przed wyborem : płytka czy drewno – obecnie jest ogromny wybór desek kilkuwarstwowych, nawet takich ,wytrzymałych na działanie podłogówki do 38stopni.

Bardzo ważne w salonie jest ustawienie zestawu wypoczynkowego. Lepiej unikać stawiania go „na środku”( często widzimy to w amerykańskich wnętrzach); zawsze wybierajmy ustawienie przy ścianie, która zapewni nam „oparcie” dla mebla. Ma to znaczenie również dla samego odpoczywania – nie uda nam się to jeśli ktoś z domowników będzie nas nachodził z tyłu. Spowoduje to lekki stan napięcia, możemy się przestraszyć.

Rozmieszczenie mebli w tzw. dużym pokoju zależy od tego czy rzeczywiście pokój pełniący tę funkcję jest rzeczywiście duży i komu ma służyć? Najbardziej optymalnie jest rozmieścić meble pod ścianami (unikając okien, gdyż dłuższe tam  siedzenie może na niektórych źle wpłynąć) , nie zapominając o stole z krzesłami. Najlepiej się odpoczywa mając ścianę lub inne wysokie oparcie za głową ( patrz Feng Shui). Obecnie po częstym połączeniu kuchni z salonem problem stołu jakby się sam rozwiązał. Należy jednak pamiętać ze im więcej mebli w pomieszczeniu,  które ma służyć całej rodzinie tym mniejsza ochota do przebywaniu tam. Znając zasadę mniej znaczy lepiej-  nie wrzucajmy tam zbyt wielu mebli.

…ciąg dalszy nastąpi już wkrótce!

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować