Bellroom na Facebooku

Oświetlenie we wnętrzu

Bardzo ważne jest żeby pamiętać , że oświetlenie pomieszczenia w niewłaściwie dobraną lampę może zniweczyć nasz trud doboru kolorów. Nawet najpiękniej pomalowany pokój, który jest niedostatecznie doświetlony będzie smutny i ponury. W obecnych projektach odchodzi się od jednego, głównego oświetlenia wnętrza. Zapalamy kilka małych (najlepiej ledowych lub energooszczędnych) lampek aby wydobyć piękno pomieszczenia. Podświetlamy półki, półeczki, wnęki, obrazy itp. Zapalamy lampy w zależności od pory dnia i naszego samopoczucia. Światło pomaga stworzyć nastrój w pomieszczeniu tak samo jak kolor.

Oświetlenie tzw. miejscowe umożliwia nam pracę czy czytanie ale „klimat” wnętrza tworzy światło tzw. rozproszone. Najpiękniejsze światło w pomieszczeniu dają kinkiety , potrafią wspaniale rozpraszać światło i doświetlić nawet bardzo duże pomieszczenia.

zdj. A.Szylińska /Targi Wnętrz Mediolan 2017

Zapominamy tez o bardzo popularnym np. we Finlandii – świetliku. Jest to rodzaj okienka które się nie otwiera. Posiada tunel który jest powleczony lustrzaną folią, dzięki której światło dzienne ulega rozproszeniu . Takim tunelem można światło dzienne doprowadzić nawet do piwnicy.

zdj. świetlik tunelowy na korytarzu

 

Kupując piękna lampę często zapominamy sprawdzić jak „ zachowa się” światło w naszym pokoju. Należy dokładnie sprawdzić czy materiał z którego jest wykonany klosz spełnia swoją funkcję. Jeśli jest to motyw np. kwiecisty i jest cieniutki , to po powieszeniu ujrzymy te same wzorki tylko powiększone na ścianach i suficie. Nie zawsze chcemy tego rodzaju dekorację w pokoju. Kryształki załamują światło a sznureczki między nimi mogą nam ukazać misterną pajęczynę na suficie. Uważam, że lepiej w pomieszczeniu sprawdzają się „spokojniejsze i klasyczne” lampy a dekoracje zostawiamy dla ścian. Wówczas unikniemy chaosu we wnętrzu a efekt będzie ponadczasowy i zawsze „modny”.

zdj.A.Szylińska/ Targi Wnętrz Mediolan 2017

Nie należy również zapomnieć o barwie samej żarówki. Barwy ciepłe lub zimne mają bowiem wpływ na kolor we wnętrzu. Ciepłe światło najlepiej się sprawdza w pokoju dziennym, w którym spędzamy większość czasu. Zimne natomiast są odpowiednie do łazienki, wc. Warto kupić żarówki ledowe, które mają większą moc niż ich pierwowzory a zużywają niewielka ilość mocy. Ciekawie prezentują się ledowe paski oświetleniowe, ale należy pamiętać, ze oprócz włącznika trzeba gdzieś ukryć transformator.

Jest kilka ważnych zasad odnośnie oświetlenia we wnętrzu. Trzeba zatem zapamiętać ze barwy ciepłe ścian lub kanap  lepiej wyglądają w cieniu i doświetlamy je światłem żółtym ( żółte , beżowe).Natomiast barwy zimne we wnętrzu wymagają większej jasności i doświetlenia światłem w odcieniu zimnym (białym, różowym, niebieskim).

zdj.A.Szylińska / Targi Wnętrz Mediolan 2017

Tzw. opozycja w kolorze czyli zestawienia biel- czerń, czarny- czerwony itp. daje niezłego „kopa” po wejsciu do takiego pomieszczenia ale w domu jest męcząca. Elementy trwałe we wnętrzu lepiej nie kolorować mocno, lepiej zastosować neutralne barwy a „poszaleć” z dodatkami!.

opis ja / zdj.wyróżniające A. Szylińska /Mediolan 2017

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować

Biuro w nowej odsłonie

Wystrój mojego nowego biura jest daleki od typowego pomieszczenia do pracy. Przypomina raczej kawiarnię lub wygodne mieszkanko. W biurze pracują dwie osoby, jest wystarczająco dużo miejsca na przyjęcie klientów, omówienie projektu, długie rozmowy a nawet wieczorne imprezy integracyjne. Biuro to również moją wizytówką, ukazuje projektanta w innym świetle. Efekt pracy tylko w niewielkim stopniu zależy […]

MEDIOLAN 2017- Oświetlenie

Zapraszam na zdjęciową relację z Targów Wyposażenia Wnętrz w Mediolanie, które odbyły się w tym roku. Temat to OŚWIETLENIE, poznajcie nowości na nadchodzący sezon i ciekawostki od znanych designerów! Zdjęcia kol. Agnieszka Szylińska ZAPRASZAMY!: