Bellroom na Facebooku

Jak łatwo obliczyć skalę?

Pamiętacie ze szkoły okropny sprawdzian ze znajomości „skali”? Trauma, wyparte wspomnienie z dna podświadomości. Ostatnio odbierałam córkę ze szkoły i dzieci poprosiły mnie żebym im wytłumaczyła ” o co w tym chodzi?”… i nagle stwierdzili ze to „takie proste”…czyli to każdy zrozumie?! Szkoda tylko, że wcześniej im nie wyjaśniłam…….. byłyby lepsze oceny!

Otóż to zagadnienie nie jest trudne a bardzo potrzebne nam do naszej dalszej pracy przy projektowaniu. Musimy nauczyć się samemu narysować nasze pomieszczenie i jeszcze tam wcisnąć wiele rzeczy!

 

Jedziemy……

Mamy w kuchni ścianę 6,5 metra długości i chcemy ją narysować na kartce. Tu zaczyna się pierwszy problem- kartka za mała? Trzeba do tego użyć własnie skali. W tym celu piszemy na tej kartce np.1:30  (cyfrę potem albo zmniejszamy albo powiększamy w zależności od potrzeb- zaraz pokaże!) i taką skalę sobie przyjmujemy do naszych obliczeń. Ponieważ skala to odzwierciedlenie rzeczywistości na papierze, trzeba to teraz jakoś policzyć? Naszą ścianę 6,5metra zamieniamy na długość w centymetrach czyli 650cm. Teraz wystarczy podzielić 650:30 i otrzymujemy jej długość na kartce w skali czyli 21,6 cm. Prawda ze lepiej się rysuje?  Druga nasza ściana boczna jest mniejsza bo ma 2,5 metra i znowu tak samo. Czyli 250 cm : 30 = 8,3 cm i rysujemy na naszej kartce. Pamiętamy , że w jednym pomieszczeniu obliczamy cały czas taka samą skalę, czyli jak wybraliśmy 1:30 to wszystkie długości dzielimy przez 30. Nasza kuchnia nabiera kształtów.

A teraz np. lodówka? Ma ona głębokość 63cm i szerokość 60cm.  Chcemy rozrysować wszystkie urządzenia w tej kuchni, więc znowu nasza skala 1:30  i rysujemy każdy bok sprzętu. Dzielimy 63:30=2,1cm, szerokość 60:30=2cm. Gotowe! Lodówka narysowana. Tak samo z każdym meblem i sprzętem.

rys.techn. kolor mieszkanie

 

Skalę sami dopasujemy do naszego pomieszczenia  np. 1:50, 1:40, 1:20…. i sprawdzamy czy zmieści się nam na naszej kartce. Pamiętając o konsekwencji w obliczeniach, aby w danym pomieszczeniu była taka sama skala!

To wszystko!…… łatwe?……………. Damy radę!!!!!

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Skala
3 lat temu

Ja korzystam z tej strony: https://minikalkulator.pl/przeliczanie-skali/ naprawdę pomaga 🙂

Magdalena
Magdalena
2 lat temu

Dziękuję za artykuł. Dopiero zaczynam i w końcu ktoś wytłumaczył mi jak Abel krowie ❤️

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować