Bellroom na Facebooku

Styl loftowy

Dostałam od Was mnóstwo maili z prośbą o jakieś „męskie klimaty”. Prośby spełniam ! Tym razem w 100% męskie wnętrza!…choć przyznam się , że to też mój ulubiony styl.

USA zdj. Roman Kolyada

Moda na lofty zaczęła się w latach 50-tych w Nowym Jorku. Artyści szukali pustych fabryk, magazynów, hali produkcyjnych aby je przekształcić na swoje pracownie. Z czasem , kiedy pracowali długo zaczęli tam mieszkać. Powoli urządzane wnętrza zmieniały się w klimatyczne apartamenty. Przestronne, jasne, duże okna w pomieszczeniu zyskiwały całe tłumy naśladowców. Wkrótce ten nowy trend dotarł do Europy.

Obecnie styl loftowy jest raczej symbolem luksusu. Trzeba dużej gotówki, aby przerobić w naszym kraju starą fabrykę na apartamenty. Kiedyś zrobiłam taki kosztorys i wiecie co? …okazało się, że bardziej opłaca się wyburzyć i postawić coś nowego od podstaw! …ale w lofcie nie o to chodzi! Loft to klimat, stara cegła( często zabytkowa!) A co zrobić jeśli chcemy mieć loft a nie stać nas na starą fabrykę a do Łodzi nam nie po drodze!? Trzeba zatem przerobić  zgrabnie nasze małe mieszkanko w fajny lofcik.

W dalszym ciągu w Polsce jest to trend „dla odważnych”. Z moich obserwacji wynika, że raczej dla młodych ludzi, singli lub biznesmenów. Tak jakby Polacy bali się …co powie ciocia jak przyjdzie nas odwiedzić!? A ciocia tu nie mieszka tylko my i nawet jeśli pomalujemy pokoje w kawalerce na czarno to NASZ DOM i NASZE WNĘTRZE! Zawsze twierdziłam, że nie wolno, pod żadnym pozorem zmieniać naszego domu dla kogoś…wtedy z czasem przestajemy się tam czuć „domowo i bezpiecznie”. To niezdrowe…

Kilka podstawowych zasad przy projektowaniu loftu:

  • Nie boimy się kolorów, bo to kolor przełamie w tym wnętrzu surowy i industrialny charakter.
  • Nie wolno przesadzać  z dekoracjami tzw. ” kurzołapy ” czyli dzbanuszki, pudełka, wazoniki odpadają…Ciocia może przynieść wam szarlotkę, a nie kolejny klamot.
  • Okna – najlepiej bez zasłon. Firanki surowo zabronione.
  • Podłoga – zazwyczaj stare deski odrestaurowane lub nowe „postarzane”
  • Wszelkie elementy drewna polecane, dodają loftowi klimatu „przytulności”
  • Zazwyczaj w loftach (tych fabrycznych) jest wiele rur, kabli i instalacji elektrycznych w zasięgu wzroku. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Zastawiamy tylko te solidnie zabezpieczone i rury pod sufitem.
  • Oświetlenie: surowe metalowe lampy, ale żarówki o barwie ciepłej. Można dorzucić jakiś kolorowy neon.
  • Podobno integralną częścią loftu jest …gruby dywan!? Cóż, ja nie gustuję w takich elementach dekoracji ( nie lubię sprzątać, wolę gotować!). Myślę , że dywan w moim lofcie wylądowałby na …ścianie.
Sankt Petersburg , Rosja zdj.Mariya Letnikova

Aranżując loft należy pamiętać, że jego największym atutem jest przestrzeń. Bardzo „oszczędnie” należy zaplanować pomieszczenia, aby nie zrobić z pięknego loftu – ciasnych wnętrz z przemysłowym wykończeniem. Nie bójmy się zmian! To nasz dom, nasze wnętrza!

zdj.Instagram @loft_interior

zdj. wyróznione: Sikora Wnetrza

 

 

 

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować

Kolory 2021 wiosna/lato

Wybór koloru roku zawsze poprzedza Paryski Tydzień Mody, to tam jest prezentowany dany hit nadchodzącego roku. Kolor najpierw trafia do świata mody a dopiero w drugiej kolejności do naszych wnętrz. Tym razem wybór padł na kolor żółty i popielaty. Kolor żółty nabrał barwy o lekkim, chłodnym cytrynowym odcieniu. Natomiast popielaty przewrotnie ma ciepły odcień. Pierwszy […]

Robimy remont – etapy

Czy można zrobić bezstresowy remont? Czy to w ogóle możliwe? Otóż tak! Oto kilka rad i porad, które pomogą wam w tym trudnym czasie. Niezależnie od tego czy remont robimy sami czy pomaga wam fachowo projektant wnętrz, zawsze każdy remont trzeba dokładnie zaplanować. Bez konkretnego planu i kosztorysu, nie da się zapanować nad chaosem, jaki […]

Biuro w nowej odsłonie

Wystrój mojego nowego biura jest daleki od typowego pomieszczenia do pracy. Przypomina raczej kawiarnię lub wygodne mieszkanko. W biurze pracują dwie osoby, jest wystarczająco dużo miejsca na przyjęcie klientów, omówienie projektu, długie rozmowy a nawet wieczorne imprezy integracyjne. Biuro to również moją wizytówką, ukazuje projektanta w innym świetle. Efekt pracy tylko w niewielkim stopniu zależy […]