Bellroom na Facebooku

Szpital dla zwierząt

Jest takie małe miasteczko na Florydzie, które nazywa się Clearwater.  Leży na zachodnim brzegu Florydy, nad Zatoką Meksykańską. Umiarkowany mikroklimat, ciepła woda, piękny piasek i mnóstwo parków czyni ten region swoista perełka na mapie Florydy. Jest to również swoisty raj do obserwacji delfinów  i innych stworzeń morskich. Jest to oaza dla ornitologów. Jeśli lubicie pływać i nurkować to własnie miejsce dla was!

Jedną z wielu atrakcji miasteczka jest założone w 1972 roku Clearwater Marine Aquarium. Jest to obiekt specjalizujący się w ratowaniu i rehabilitacji chorych i rannych zwierząt morskich. Po  wyleczeniu zostają wypuszczone na wolność. Jeśli jednak zwierze nie może powrócić do naturalnego środowiska (choroba lub kalectwo) staje się członkiem rodziny CMA i mieszka tutaj otoczone opieką. Zostaje „ambasadorem”swojego gatunku. Taką swoistą „gwiazdą” jest delfin o imieniu Winter. Kilka lat temu została znaleziona w ciężkim stanie, zaplątana w druciane sieci. Tylko dzięki szybkiej akcji ratunkowej i determinacji ratowników udało się uratować życie delfina. Niestety straciła płetwę ogonową, bez której nie dałaby sobie rady na wolności. Naukowcom udało się skonstruować protezę ogona i codziennie ćwiczy pływanie. Dzięki tej rehabilitacji żyje a jej siła walki o życie jest niesamowita. Z całego świata zjeżdżają nie tylko niepełnosprawni , żeby zobaczyć jak małe zwierzę walczy i jak cieszy się każdym dniem życia! Organizowane są zajęcia i spotkania a cały dochód przeznaczony na ratowanie zwierząt. Szpital CMA utrzymuje się w całości z dotacji i wsparcia ludzi. Pracują tam wolontariusze z całego świata. Oczywiście szpital można zwiedzać. Na stronie : www.seewinter.com  możecie podziwiać Winter i jej towarzyszy, całą dobę z ukrytej kamery!

Oprócz Winter, szpital gości wielu kuracjuszy!

Wytwórnia filmowa Warner Bros nakręcił wspaniały rodzinny film o przygodach dzieci i Winter. Oskarowa obsada z Morganem Freemanem i Ashley Judo, zapewni niezapomniane wrażenia. Szkoda ,że  w naszej telewizji nie był jeszcze emitowany. Pojawił się tylko późno wieczorem na kanale HBO i to tylko cześć druga (?) Cóż ! Temat  niepełnosprawnych w naszym kraju jest pomijany….może czas na zmiany!? Gorąco polecam dla całej rodziny i miłośników zwierząt. Do kupienia w internecie , jest wersja z polskim dubbingiem!

 

Clearwater to również największe miejsce lęgowe żółwi morskich. Działa to całodobowe centrum monitorowania przy użyciu technologii GPS. Jeśli  trzeba interweniują, pomagają dostać się żółwim maluchom do wody ( świeżo wyklute żółwiki idą w stronę światła zamiast do wody oceanu) To wyjaśnia, brak wielkich, ulicznych  lamp wzdłuż całego wybrzeża – tylko małe lampki ledowe przy samym krawężniku chodnika.

Floryda to również tornada i burze. Sezon tornad zaczyna się od listopada i trwa do lutego (… dlatego wtedy takie tanie mamy wycieczki na Kubę!) Skutki wszyscy znają. Wtedy to pracownicy szpitala maja najwięcej pracy przy ratowaniu zwierząt. Mój wyjazd był na przełomie czerwca i lipca . Było spokojnie ale codziennie z dokładnością zegarka była krótka, lecz bardzo obfita burza. Trwała kilka minut a po niej od razu słońce i wszystko wysychało, jakby to był tylko sen. Oto kilka moich zdjęć parę minut przed burzą…biegłam się schować!

 

 

Clearwater to morski raj nie tylko dla dzieci. Oprócz rejsów, wycieczek, imprez na palaży, słynie z ogromniej różnorodności i świeżości codziennie poławianych ryb i owoców morza.

Pobyt tutaj to udany urlop w 110%!

zdj. Katarzyna Fiedorow

 

 

 

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować