Bellroom na Facebooku

Wyspa Pag- Chorwacja jakiej nie znacie!

Chorwacja- piękne plaże , bujna roślinność i wspaniali , gościnni mieszkańcy! Każdy pobyt w tym kraju to gwarancja udanego urlopu. Znamy już chyba wszyscy to wakacyjne miejsce! Mam dla Was niespodziankę!

Poznajcie wyspę Pag! Cała wyspa wygląda jak z księżycowej bajki , surowe góry, skały i jałowa ziemia. Jadąc mijamy kamienne murki (takie jak w Irlandii), oddzielające pola, kępki kosodrzewinowych krzaków i bezkresne morze. Na całej wyspie nie ma ani jednego drzewa! Podobno wycięli je Wenecjanie, gdy te rejony były ich kolonią! Używali drzew do budowy łodzi.

Na wyspę Pag można się dostać droga lądową przez Paski Most (droga 106) , przejazd bezpłatny lub promem samochodowym na trasie Prizna -Zigljen. Ja wybieram drogę lądową. Na wyspie są tylko dwie drogi główne , więc na pewno trafimy do celu! Wyspę można objechać w jeden dzień, nawet jeśli ktoś robi tyle fotek co ja!

Oprócz małych wiosek, na wyspie jest …miasteczko. Nazywa się też Pag! Jest małe ale bardzo urokliwe. Wąskie uliczki, kamienne mostki, liczne lodziarnie i apetyczne tawerny zapraszają turystów.

Jest tu mały port, gdzie można kupić świeże ryby i dowolne …stwory morskie. Wszystko …prosto z morza i w dużych ilościach.

Pag słynie z wyrobów koronkowych. Podobnie jak nasze koronki z Koniakowa są znane na całym świecie i również zostały  wpisane na listę UNESCO , jako dziedzictwo kulturowe.

Miłośnicy historii znajdą tu wiele zabytków kultury, mury miejskie, małe kościółki. Jest tez przygotowana bogata oferta sportowo-rekreacyjna.  Znajdziemy tu piękne plaże. Nocnych atrakcji tez ponoć nie brakuje : koncerty światowych DJ-ów i całonocne dyskoteki.

Po dobrym obiadku jedziemy dalej zwiedzać wyspę Pag.  Wszędzie kupimy tu znany i ceniony regionalny ser ( tak jest bardzo cenny!). Kupimy tez lokalne nalewki i liczne miody oraz pyszne oliwki w różnych zalewach.

Mnie jednak interesuje coś jeszcze na tej wyspie. Kiedyś moja babcia opowiadała, że ktoś przywiózł jej z tej wyspy …sól! Miała inny smak i zapach. Podobno to ostatnie miejsce, gdzie zbiera się sól z pola.

Nie trzeba było długo szukać bo solanki są tu wszędzie. Sól jest tu produkowana od 2 tys lat. i była wywożona statkami  na cały świat. Produkcja soli jest ważną częścią dziedzictwa narodowego Pagu i dlatego wkrótce baseny solne będą tu atrakcją turystyczną. Planowana jest odnowa linii kolejowych, którymi w przeszłości wywożono sól z basenów do magazynów. Wyspa Pag jest nazywana wyspą soli! Już wkrótce turyści będą mogli obejrzeć solanki, jadąc przez wyspę pociągiem. Widok niesamowity, jakby czas się zatrzymał wieki temu.

Jadąc dalej drogą nr.  106 znajdujemy punkt widokowy Pag Island View, z którego widok zachwyci każdego turystę.

Wyspa Pag jest jeszcze mało znana turystycznie, choć nie brakuje nowych hoteli i pensjonatów.

Polecam Wam ten „kawałek Księżyca” w Chorwacji! Ciekawe miejsce warto zobaczyć!

zdj. Katarzyna Fiedorow

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować