Bellroom na Facebooku

Alchemia w Pradze

Będąc niedawno w Pradze odkryłam bardzo ciekawe miejsce! Nie jest na mapie wycieczek, nie jest opisane w przewodnikach, nikt o tym jeszcze nie mówi!

Znają je tylko „tubylcy” a teraz wy –  moi czytelnicy!

To Speculum Alchemiae. Miejsce w którym autentycznie znajdowała się kiedyś pracownia alchemików.  Kamienice ta wybudowano w IX wieku. Jest to najstarszy budynek w Pradze.Według starych zapisków z XV w. była tu apteka , która w następnym stuleciu kryła pod podłoga pracownię alchemików. Znaleziono oryginalne szkła, miechy, narzędzia a nawet…buteleczkę z ziołową miksturą.

Dopiero niedawno w 2002 roku, podczas sprzątania domu po powodzi natrafiono na tunele w podziemiach. Znalezione tunele jak się później okazało, to droga podziemna do Zamku na Hradczanach, do Starego Ratusza oraz do koszarów. Obiekt składa się z małego pomieszczenia, w którym starano się zachować wystrój czasów alchemii w Pradze oraz z podziemi do których , lekko wystraszeni schodzimy. Wejście do podziemi zostało ukryte „za szafą”, wystarczyło przesunąć figurkę stojącą na półce! ……jak w filmie! Wieje wilgotnym zimnym powietrzem a tam korytarze i sale laboratoryjne.

Ekstra! To trzeba te tunele zobaczyć!

 

Laboratoria robią wrażenie…..

……i najcenniejszy skarb – znaleziona buteleczka z tajemna miksturą!

Wycieczka trwa ok. 30 min . Wychodząc możemy kupić na pamiątkę w sklepiku,  jakieś mikstury i syropy. Niestety złota nie robią!

 

 

Przewodniczka opowiada w j. angielskim i po czesku.

Bilety: rodzinny 4 osoby ok 80zł( 500K), normalny ok. 32zł (200K) i dziecięcy 11zł (70K). Czynne 10.00-18.00.

Adres: Praga. Stare Miasto. Hastalska 1

 

zdj.Katarzyna Fiedorow

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Alchemia w Pradze […]

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować

Praga na weekend

Praga to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Polacy bardzo lubią spędzać tu czas wolny. Przyciągają ich tu stosunkowo niewielka odległość , przystępne ceny oraz pyszne jedzonko. Samolotem z Warszawy jest to jedna godzina lotu a autem to pięć godzin jazdy. Liczne zabytki, muzea oraz piękne okolice zapraszają co roku tłumy zwiedzających. Warto więc wybrać sezon […]