Bellroom na Facebooku

Nasze pomniki

„Nasze pomniki są dwuznaczne…” (T.Różewicz)

Nadchodzi czas zadumy a  jesienny wiatr przywiał mi pomysł na artykuł… dziś o pomnikach!

W czasie moich podróży natrafiałam na najdziwniejsze cuda miejscowych artystów. Oto, kilka z nich:

PRAGA  i szalony rzeźbiarz, który przyciąga tłumy turystów do Złotego Miasta. To David Cerny. Tego artystę albo się uwielbia albo nienawidzi. Jedno jest pewne jego pomniki wzbudzają emocje. Najbardziej szokująca rzeźba to odwrócony koń. Lokalizacja – Praga w Pałacu Lucerna przy Placu Wacława 38 ( wejście też od Stepanskiej 6). Tylko w Pradze można „podziwiać” jeźdźca Sw. Wacława na …zdechłym koniu. Myślę, że u nas by się nie ..przyjęła…choć kto wie? Pomnik wisi, koń zdechł a jeździec jedzie dalej…

Kolejne dzieło tego rzeźbiarza to Wisielec. Ten pomnik to przykład, żeby nie zwiedzać miasta z nosem w mapie. Ciekawe rzeczy są wszędzie. Nad ulica Husa zwisa trzymający się jedną ręką drążka Zygmunt Freud. Drugą trzyma w kieszeni. Adres: skrzyżowanie ulicy Husova i Betlemskie Namesti.

Pomnik Franza Kafki – pisarza, który urodził się w Pradze i był z nią związany całe życie. Jest to lustrzana głowa, która ma 11 metrów i obraca się wokół własnej osi. To chyba jedna z „najporządniejszych” rzeźb tego artysty.

Jest w Pradze pewna…okropna wieża telewizyjna. Zajęła nawet zaszczytne drugie miejsce w konkursie na najbrzydszy budynek na świecie. I wtedy wkroczył David Cerny i udekorował wieżę…raczkującymi bobasami! Było to w 2000 roku i początkowo miała to być instalacja tymczasowa, ale tak się spodobała mieszkańcom, że trzymetrowe bobasy zostały do dziś.

Oczywiście znalazłam też moich ulubieńców czyli psy, którym okoliczni mieszkańcy w dowód miłości postawili pomniki. W EDYNBURGU  jest Pomnik psa Bobiego, który przez 14 lat pilnował grobu swojego pana. W tym mieście to bohater.

TOKIO pies Hachiko to japoński symbol wierności. Niezwykle inteligentny pies rasy Akita, który zawsze „odbierał ” po pracy swojego pana z dworca. Gdy pan zmarł na zawał, pies czekał tam kolejne 10 lat. Tokio – dzielnica Shibuya. Mieszkańcy Tokio doceniając wiernośc psa, wybudowali mu pomnika Richard Gare jest aktorem który wcielił się w rolę właściciela Hachiko.

W Polsce w KRAKOWIE znajdziemy pomnik psa Dżoka. Jedna z piękniejszych legend Krakowa. Mały piesek po śmierci swojego pana na ulicy, czekał na niego w okolicy Ronda Grunwaldzkiego, przez wiele lat . Dokarmiany przez przyjaznych ludzi. Dziś na Bulwarach Czerwieńskich jest jego pomnik. Wielu artystów polskiej sceny walczyło aby go postawiono…m.in. Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski,  Krzysztof Cugowski…

W PARYŻU znalazłam w dzielnicy Montmartre człowieka wychodzącego ze ściany…ciężko mu to szło….

W nowoczesnej dzielnicy biurowców PARYŻA takie ciekawostki…

Naszego rodaka mistrza Mitoraja znalazłam w PIZIE (Włochy), jego anioł spadł tuż obok Krzywej wieży!

Są i takie pomniki , które wzbudzają rożne emocje…

NOWYM JORKU spacerując po mieście…

oraz mały uroczy zakątek, gdzie ktoś zbiera i ocala od zniszczenia stare pomniki i rzeźby…

 

…podziwiajcie pomniki bo są wieczne…..

 

 

Zdjęcie główne to pomnik sportowca na linie w Bydgoszczy- K.Fiedorow

zdjęcia Katarzyna Fiedorow oraz znalezione: psilos.org , mazzi.com , joemonster.org, kultura.wp.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
6 lat temu

no to mam zagadkę… Wiesz, że w Poznaniu też jest pomnik psa? Podpowiedź: Jeżyce :)))

trackback

[…] Nasze pomniki […]

Ewa
Ewa
3 lat temu

Pracownik „wystający” z kanalizacji, przyglądający się przechodniom na bratysławskiej ulicy został oszczekany przez naszą w ogóle nieszczekającą wyżełkę weimarską, podobnie jak jego kolega czytający gazetę… Chyba psinkę zaniepokoił bezruch;)

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować