Bellroom na Facebooku

Stany Zjednoczone- Pustynia Mojave- Kalifornia

Będąc w Kalifornii trzeba zobaczyć… jakieś pustynie! Nasz wybór padł na  Rezerwat Narodowy Mojave – Mojave National Preserve. Jest to ścisły rezerwat przyrody , który chroni jedno z najbardziej urozmaiconych środowisk pustynnych na świecie.

W pewnym momencie za oknem widzę obrazy,  które już znam ! Mój mózg robi …reset z przeszłości, pamięć wzrokowa szaleje….wiem to obrazy z filmu ” Z Archiwum X” pamiętacie?! Szybki rzut na mapę i zgadza się to Strefa 51. Tajna strefa , wstęp surowo wzbroniony, pod karą …śmierci! Podobno przestrzeń powietrzna nad bazą jest najlepiej i najdokładniej strzeżonym obszarem powietrznym w całych  Stanów Zjednoczonych. Jest to amerykańska baza wojskowa z 1951 roku. Jest tam podobno jeden z najdłuższych pasów startowych- 9,5km. Kiedyś konstruowano i testowano tam samoloty i bomby. To tu powstały  najpopularniejsze teorie spiskowe związane z przetrzymywaniem i badaniem pozaziemskich form życia. Pochodzących rzekomo z obiektu, który rozbił się w 1947 r (cyt. Wikipedia). Tak było czy nie  ….muszę zrobić zdjęcia i …nie dać się złapać! Ale… Stany Zjednoczone  to nie Turcja udało się! Te wysokie budynki na szczytach gór to wieże strażnicze….

Jeszcze mała mapka wyszukana gdzieś w Internecie!

Jedziemy zatem,  po drodze kupując takie zapasy wody i benzyny,  jak by to miał być ostatni w życiu nasz wypad! W końcu to pustynia…..

Wjeżdżamy już prawie na tereny pustynne i oczom nie wierzę ! Przed nami kolejna wielka stacja benzynowa, sklepy, Mc Donald… jakby ktoś czegoś zapomniał oczywiście!..moje ulubione.. ..ciężarówki! …wiecie , że na każdym postoju kierowcy je czyszczą….

Wyruszamy w pustynie. Ja oczywiście pełna obaw….wody chyba wystarczy?…paliwo też jest!?

Pustynia Mojave jest to jedno z najbardziej urozmaiconych środowisk  pustynnych na świecie. Oprócz piasków pustyni zobaczymy piękne kaktusy, skały wapienne, granitowe a w oddali piękne szczyty Sierra Nevada i Góry Skaliste. Nazwa „Mojave” to na cześć plemienia, które ją zamieszkiwało. Mieszkają tu kojoty, pumy, grzechotniki, skorpiony, liski pustynne, daniele i tarantule. Nie spotkaliśmy  żadnego z nich bo w temperaturze 43 stopnie ( auto pokazuje 109F) jaki szanujący się zwierz  wyjdzie z ukrycia!?

Byłam bardzo mile zaskoczona, że każdy nasz postój był natychmiast zauważony przez nadjeżdżające z naprzeciwka auta. Amerykanie nie wysiadają tak chętnie z klimatyzowanych samochodów  ( a już na pewno nie- żeby zrobić zdjęcie!) . Byliśmy swoistą sensacją na drodze i każdy pytał czy coś się nam nie stało i czy potrzebujemy pomocy! … so nice!!!

Te wielkie „palmy” na zdjęciach to charakterystyczna dla tej pustyni Joshua Tree-  Drzewo Jozuego. Właściwie to nie jest drzewo, bo po przecięciu pnia nie ma pierścieni wzrostu. Bardzo trudno zatem określić ich wiek. Naukowcy podają, że ok 1000lat (zob. Wikipedia). Jest pod ścisłą ochroną. Jest to rodzaj Yukki, roślina z rodziny agawowatych. Najwyższa z tego gatunku roślina na świecie.

Żegnamy pustynię Mojave  z obietnicą ,że na pewno tu jeszcze wrócimy! Wyruszamy w stronę pobliskiego Las Vegas.

Widoki po drodze…zachodzące słońce nad Górami Sierra Nevada.

….co było dalej dowiecie się już wkrótce….

zdj. K.Fiedorow

 

 

 

 

Katarzyna Fiedorow

Kto za tym stoi?

Jestem Kaśka! Już dekadę projektuję wnętrza i doradzam jak stworzyć swój własny kąt do życia. Z wykształcenia jestem finansistą i projektantem wnętrz. Takie duo świetnie się sprawdza w pracy zawodowej. Projektuję wnętrza mieszkalne, szkoły, przedszkola, puby, sklepy.....sale baletowe...Piszę artykuły do gazet wnętrzarskich ( "Własny Dom" nr 3/2013 , 9/2014, "Wnętrza Daniela"1/2013). Remonty to moja pasja. Pomagam, doradzam, nadzoruję... Wolny czas spędzam w podróży, z moim nieodłącznym aparatem fotograficznym ( kilka publikacji moich zdjęć w podręcznikach do geografii) Chodzę po górach, jeżdżę na nartach i rolkach. Życie jest za krótkie na odpoczynek!

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Stany Zjednoczone- Pustynia Mojave- Kalifornia […]

Inne teksty, które mogą Cię zainteresować